Найкращі сорти чаю

Найкращі сорти чаю

Чорний, зелений та білий чай легко знайти в магазині чи чайній крамниці. А жовтий – рідкісний сорт навіть у Китаї. Раніше ми згадували про цей чай у нашій статті , тепер розповімо про нього детальніше.

Що таке жовтий чай

Жовтий чай виробляють у кількох китайських провінціях: Хунань, Аньхой, Сичуань, Хубей та Гуандун.

У назвах чаю практично завжди зустрічається слово “хуан”, що в перекладі з китайської означає “жовтий”. Цей колір важливий у китайській культурі: він  символізує центр світу – Китай. Також жовтий колір означає «земля», тобто родючість, стабільність та опору. В епоху династії Цин лише члени імператорської сім’ї могли носити жовтий одяг та пити чай цього кольору.

За складом та властивостями китайський жовтий чай близький до зеленого. Але останній з часом втрачає свою свіжість та легкість. Жовтий, навпаки, набуває «осіннього» характеру в ароматі: димно-пропечені ноти та фруктово-квіткові відтінки. У нього м’який, глибокий смак більш щільний, ніж у зеленого. Ступінь ферментації – 5-15%. При заварюванні його чаїнки вишиковуються вертикально і рухаються вгору-вниз.

За  складом сировини жовтий чай поділяється на кілька видів:

  • нирковий – Цзюнь Шань Інь Чжень, Мен Дін Хуан Я, Хуо Шань Хуан Я;
  • малий жовтий (нирка та перший листочок) – Вей Шань Мао Цзянь;
  • великий жовтий (нирка та другий-третій лист) – Хуо Шань Хуан Да Ча.

Найвідоміший жовтий чай Цзюнь Шань Інь Чжень вирощують у провінції Хунань. Він являє собою покрите гарматою листя у формі зелених голок, що оточують тонку нирку. Волога сировина має насичений та витончений аромат банана, смаженого арахісу, зелених овочів та папайї. Напій виходить кольору скошеної та підсохлої трави та має виражений аромат артишоку з нотами сирої деревини та арахісу.

Чай Хуо Шань Хуан Я  вирощують у провінції Аньхой. Аромат нагадує літній квітучий луг, з нотами топленого молока та каштану. Смак у чаю — трохи терпкий, медовий, з довгим солодкуватим післясмаком. Сам настій – прозоро-жовтий.

Листя даного сорту чаю не жовте спочатку. Вони набувають золотистого відтінку в ході особливої ​​технології виробництва.

Жовтий китайський чай не варто плутати з жовтим єгипетським — хельбою . Представник з Єгипту виробляється не з чайного листа, а з яскраво-жовтого насіння рослини фенугрек або сінного пажитника .

Чому жовтий чай такий рідкісний

Довгий час технологію виготовлення жовтого чаю зберігали у секреті. До 20 століття його навіть було заборонено вивозити із країни. У 1950-х роках виробництво жовтого чаю зупинилося через сутички під час громадянської війни в Китаї. 1971 року технологію вдалося відродити. Чай стали знову виробляти для жителів Китаю, натомість дозволили вивезення продукції з країни.

Щоб отримати 1 кг жовтого чаю , потрібно зібрати 50 тисяч чайних бруньок. Ймовірно, через складну і трудомістку технологію такий чай не виробляють в інших країнах. Також одна з версій низької популярності сорту – його смак, недостатньо яскравий та привабливий для покупця порівняно із чорним, зеленим чи ароматизованими варіантами.

Як розповідають експертинавіть у самому Китаї не всі пробували жовтий чай. Часто під його виглядом можуть продавати зелений, що залежався. Однак настій жовтого чаю на стінках білого порцелянового посуду залишає легке рожеве відбиття. За цим фактом можна судити про його справжність.

Технологія виробництва чаю

Для виробництва жовтого чаю використовують лише нирки або нирки з невеликим листям. Якщо необхідно отримати продукт вищої якості, то нирки та листя збирають до того, як вони покриваються гарматою.

Як ми писали раніше у статті про червоний чай , технологія виробництва будь-якого чаю трохи відрізняється залежно від регіону, фабрики, майстра чи погодних умов, але загальні принципи зазвичай зберігаються.

Хоч би якою була технологія виробництва жовтого чаю, її відмінна риса — це обов’язковий процес томлення.

Зазвичай технологія складається з кількох етапів.

Підв’ялення. Зібрану сировину розкладають на бамбукові грати або полотна і залишають на 1-3 години на відкритому повітрі, щоб видалити зайву вологу.

Томлення. Цей процес також називають обгортанням або окисненням за допомогою пропарювання. Сировину кладуть на землю, покривають вологим бавовняним полотном і залишають на 4-10 годин залежно від погодних умов. Таким чином створюється природне тепло, яке впливає на ферментацію та розвиток аромату. У деяких випадках процедуру томлення повторюють двічі.

Жовтий колір листя вдається отримати за рахунок процесу постферментації  – окислення ензимів. Такий самий ефект відбувається з сіном — воно жовтіє після тривалого перебування на повітрі.

Виноградів. Листя сушать протягом 10-20 хвилин при температурі 110-120 ° С у печі. Потім їх просівають за допомогою сита.

Теплове оброблення. Листя перекладають у баки, що підігріваються, або чани. Вміст перемішують вручну.

Резюме

Жовтий чай – це рідкісний сорт, який виробляється лише у Китаї у провінціях Хунань, Аньхой, Сичуань, Хубей та Гуандун. Довгий час було заборонено вивозити його із країни.

Листя цього сорту не відразу стає жовтим, а набуває кольору в процесі виробництва – при томлінні. За складом та властивостями напій близький до зеленого, але смак відрізняється. У ньому більше димних нот та фруктово-квіткових відтінків.

Artisha – це не просто фірма чи інтернет магазин. Це вишуканий смак напоїв з різними видами чаю та кави. Ми постійно намагаємось здивувати вас та розширити свій асортимент , бо пропонуємо лише найкращі натуральні чаї  з Індії, Франції та Германії. А також незабутній смак кави з Бразилії.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top