Птахи та бджоли допомагають у збиранні врожаю кави

Останніми роками площі відкритих кавових плантацій збільшуються . Вищі культури дерев поступово вирубують, а традиційні різновиди «тіньової» кави замінюють стійкими до сонця та грибкових інфекцій. Разом з цим зникає природне довкілля багатьох ссавців, птахів і комах. А потім і самі тварини. Однак, згідно з останніми дослідженнями, кавовим господарствам вигідніше зберігати природні екосистеми, а не знищувати їх. У статті докладно розповімо, як птахи та комахи допомагають фермерам і як можна зберегти біорізноманіття у регіонах-виробниках.

Як птахи та бджоли допомагають кавовим деревам

Виробництво продуктів харчування залежить від біорізноманіття, зокрема від боротьби зі шкідниками. Часто вважають, що птахи завдають шкоди кавовим плантаціям: поїдають ягоди та псують урожай. Насправді вони знищують кавового жука-бурильника , який є основним шкідником кави. Він проникає всередину кавових ягід, харчується м’якоттю, відкладає яйця всередині зерна, забезпечуючи їжею і своє потомство. Це впливає на врожайність.

Також у вирощуванні кави важливу роль відіграє запилення. Це процес, при якому пилок з пильовика переноситься на рильце маточка. Існує два основних типи запилення:

  • перехресне – пилок однієї рослини переноситься на рильце маточка іншої рослини цього ж виду;
  • самозапилення — пилок переноситься на рильці маточка тієї ж квітки або між квітками однієї рослини.

Іноді запилення здійснюється відразу двома способами – саме так і влаштовано кавове дерево.

Перехресне запилення вигідніше для рослини: при ньому відбувається обмін генами, а потомство виходить витривалішим та життєздатним, збільшується розмір кавових ягід та врожайність дерева. Однак такий спосіб вимагає участі посередників, які б доставляли пилкові зерна від тичинки до приймочки пестика. Цю функцію виконують тварини.

Нещодавні оцінки показали, що 75% провідних світових продовольчих культур, у тому числі кави, залежать від запилення тваринами: комахами, ссавцями та птахами.

Значення тварин у процесі запилення кави підтверджують дослідження. Наприклад, на 30 невеликих кавових фермах у Коста-Ріці провели експеримент . Дослідники порівняли, як дозріває врожай, коли плантації «відрізають» від птахів та бджіл.

Вчені з’ясували, що їх сукупний позитивний вплив на утворення плодів та їхня вага була більшою, ніж індивідуальне. Результати показали, що участь птахів та бджіл в запиленні збільшило зав’язуваність та вагу плодів на 4–11 %, а також зменшило зараження кавовим жуком-бурильником. За оцінками авторів експерименту, відсутність птахів та бджіл призведе до зменшення врожаю на 24,7 %, що відповідає втраті 1066 доларів з гектара.

Виходить, що кавові дерева виробляють найякісніші плоди, коли птахи та бджоли працюють разом. Перші борються зі шкідниками, а другі є основними запилювачами кави.

Участь тварин дає пряму фінансову вигоду. Наприклад, лише глобальне запилення сільськогосподарських культур бджолами та птахами оцінюють у 195–387 мільярдів доларів.

Усі дослідження наголошують, що при вирощуванні кави необхідно розвивати системи агролісівництва. Це допоможе підтримувати біорізноманіття та здоров’я рослин та збільшувати доходи виробників.

Як зберегти біорізноманіття на фермі

Інтенсивні методи ведення сільського господарства призводять до зникнення диких рослин та тварин. Наприклад, вирубування лісів позбавляє птахів харчової бази: вони харчуються комахами з лісів, які замінюють плантаціями. В результаті чисельність деяких видів — блакитного лісового співуна та  золотокрилого піночку  — вже кілька років продовжує скорочуватися. Ці види вже занесли до червоного списку Міжнародного союзу охорони природи ( МСОП ) з категорією «Зникнення, що перебувають під загрозою».

Один із способів допомогти природі – вирощувати каву в природних умовах, у тіні інших дерев. Такі плантації не тільки стануть місцем проживання для диких тварин, але й дозволять виробляти якісніше зерно . Ми вже писали про те, що тіньове вирощування благотворно впливає на смак кави — робить її більш комплексною та складною.

Також фермери можуть залишати деякі ділянки своїх господарств необробленими, як, наприклад, це зробила господарка ферми Ла Фрагуа в Колумбії. Загальна площа цього маєтку приблизно 360 га, з них лише 80 займає каву.

Така система землеробства позитивно впливає на природу: незасіяні території можуть бути місцями для гніздування, годування або ночівлі птахам, корисним у сільському господарстві. Але у такому разі фермерам потрібна державна підтримка, щоб компенсувати втрати врожаю.

Нині вчені досліджують нові способи господарювання. Як пишуть автори дослідження із землекористування при вирощуванні кави, захист біорізноманіття та збереження сільськогосподарського виробництва — одне з найбільших сучасних завдань. Вчені вивчають дві стратегії:

“заощадження землі” – збереження лісів, прилеглих до відкритих плантацій,

«розділу землі» — системи агролісівництва, за якої тінисті дерева та інша рослинність існують поруч із культивованою.

«Існує безліч доказів того, що вирощування кави в тіні сприяє збереженню більшої кількості видів тварин, ніж вирощування на сонці. Тому ми десятиліттями просували це як основний підхід збереження природи у регіонах-виробниках», — каже Джонатан Валенте, автор дослідження, співробітник Університету штату Орегон та  Смітсонівського центру перелітних птахів .

Проте вчені здобули ще й інші цікаві результати. Виявилося, що дві природоохоронні стратегії — спільне використання земель та їхня економія — насправді доповнюють одна одну. Вирощування кави в тіні сприятливе для птахів з відкритих місцевостей та видів, що мешкають повсюдно. А для лісових мешканців більше підходять мозаїчні плантації — неоднорідні території, що складаються з різних угруповань чи екосистем.

Валенте каже: «Такі кавові плантації підтримують більше видів у період розмноження, тоді як тінисті – за його відсутності». Автори відзначають, що максимальний захист тварин у кавових системах може вимагати комплексного підходу до вирощування в тіні та мозаїчному ландшафті.

За словами авторів, результати дослідження будуть використовуватись для розробки нових вимог сертифікату відповідності від інституту Smithsonian Bird Friendly . Це буде найвибагливіша схема захисту навколишнього середовища у кавовій індустрії. Сертифікації Bird Friendly буде спрямована на збереження довкілля для птахів. У її рамках фермерам даватимуть премію за їхню продукцію. Також завдяки суворим стандартам вирощування ця програма стане важливою ланкою у боротьбі зі зміною клімату.

Висновок

Птахи та бджоли відіграють важливу роль у вирощуванні кави – знищуючи шкідників та запилюючи квіти, тварини посилюють позитивний ефект один одного. Це призводить до кращої якості плодів, збільшення врожайності та зростання доходів фермерів.

Вирубування лісів під нові кавові плантації призводять до скорочення чисельності тварин і, отже, зворотного ефекту — зниження врожайності господарств.

Фермери можуть допомогти природі та покращити свій урожай. Для цього потрібно грамотно проектувати кавові плантації спільно зі спеціалістами з охорони природи та використовувати стратегії «заощадження» та «розділу землі».

Бразильська кава Чай

Зроблено вперше у світі і вироблятися лише в Україні із суто екологічного продукту.

Наша продукція зареєстрована у Швейцарії № 54191 від 12 жовтня 2008 Artisha – це не просто фірма чи інтернет магазин. Це вишуканий смак напоїв з різними видами чаю та кави. 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top