Навіть дорогий чай може стати несмачним, якщо його неправильно зберігати. Наприклад, листя легко вбирає сторонні запахи та вологу. А за дуже високої температури починають віддавати ароматичні речовини просто в повітря — до заварювання.
Тому для кожного сорту важливо знати нюанси зберігання, щоб зберегти смак та корисні властивості улюбленого напою. У статті розповімо, де і як потрібно зберігати чай і чому для чайного листя не підходить холодильник.
Які параметри та зовнішні фактори впливають на якість чаю при зберіганні
На якість чаю впливають кілька параметрів .
Вологість . Чай рекомендується зберігати у приміщенні з вологістю 40–60 %. При вологості понад 65% у листі починають відбуватися небажані окислювальні реакції – чай швидше псується і пліснявіє.
Сторонні запахи. Для зберігання чаю варто виділити ізольовану шафу. А також продумати окремі полиці, де розташовуватимуться різні сорти.
Ці заходи потрібні, тому що сухе чайне листя легко вбирає сторонні запахи — наприклад, цитрусових, парфумів, кави, спецій і навіть інших сортів чаю.
Кисень та світло. Чай переважно зберігати у темному місці без прямого потрапляння сонячних променів. При тривалому контакті листя з киснем руйнується більшість поліфенолів – чай втрачає антиоксидантні властивості. А при дії світла активуються ензими, які прискорюють окислювальні процеси та руйнують пігменти чайного листа. Від цього змінюється колір та смак напою.
Температура. Оптимально зберігати чай за 17–20 °С. При температурі понад 20 ° С листя починає потроху розкриватися і віддавати свої ароматичні речовини в повітря. Через це при приготуванні смак напою буде не таким насиченим.
Бережне поводження. Коробку або пакет з чаєм не можна сильно трусити під час транспортування та експлуатації, щоб не пошкодити листя. Ламане листя інтенсивніше взаємодіє із зовнішнім середовищем, швидше віддає і вбирає вологу. Вони прискорюються процеси ферментації. Усі ці фактори негативно впливають на смак чаю після заварювання.
Зберігання у великих кількостях. По можливості, чай варто зберігати у великій кількості в одній ємності. Це скоротить кількість кисню в посудині і не дасть увібратися стороннім запахам. Наприклад, китайський улун Те Гуань Інь краще і довше зберігається у пакетах по 5 кг, ніж у пакетиках по 100 г.
Місткості для зберігання. Найкраще зберігати листя у фарфорових ємностях із щільно прилеглою кришкою. Вони зберігають чай у сухості, не пропускають світло та бережуть від попадання сторонніх запахів. У скляних ємностях чай можна зберігати в темному місці — наприклад, у кухонній шафі. Також можна використовувати спеціальні пакети із зиплоком, попередньо випустивши з них повітря.
У магазинах можна зустріти спеціальні бляшанки та картонні тубуси, які всередині покриті харчовою плівкою або фольгою. Незважаючи на естетичний вигляд, їх для зберігання чаю ми не рекомендуємо. При контакті з металом чай може окислитись. Також такі ємності можуть надати чаю стороннього запаху металу або картону.
Термін зберігання. У різних сортів чаю термін зберігання. Зелений зберігають до 12-18 місяців; чорний – до 18–20 місяців. Улун та білий чай зберігають до 2 років. Витримані сорти білого чаю та пуеру можуть лежати до 5–10 років. Білий чай добре підходить для витримки, тому що в процесі виробництва відсутня стадія обсмажування. Це означає, що чай зможе самостійно окислюватись з часом. Листя пресують у кульки або млинці, як у пуерів. Потім при тривалій витримці відбувається процес ферментації і смак з кожним роком змінюється.
Однак на думку експертів, всі сорти, крім пуера, все ж таки краще купувати в тій кількості, яку ви зможете випити за 2 місяці. За цей час при правильному зберіганні склад та смак напою точно не зміниться. Також варто звернути увагу на час збирання врожаю: краще, якщо чай було зібрано цього року.
Ми розглянули загальні рекомендації щодо зберігання чаю. Але для кожного сорту існують певні нюанси, яких також важливо дотримуватися. Розгляньмо їх далі.
Як зберігати чай в залежності від сорту
Нюанси зберігання залежать від прожарювання та ступеня ферментації чаю.
Чай слабкої прожарювання та ферментації. До цієї групи відносять світлі улуни, зелені та білі чаї. Ці сорти дуже сприйнятливі до зовнішніх факторів. Особливо згубно ними діє волога. Тому їх важливо зберігати при вологості не вище 60% та оберігати від перепаду температур.
У домашніх умовах не варто тримати такі чаї в паперових пакетах: вони не щільно закриваються і пропускають вологу. Найкраще підійдуть герметичні фарфорові банки. Оптимальна температура – до 20 °С.
На виробництві та магазинах великі партії цієї групи чаїв краще зберігати при 2–7 °С. А улуни з досить щільним або компактним скручуванням – наприклад, Алішань або Ті Гуань Інь – переважно тримати у вакуумній упаковці, щоб не допустити контакту з повітрям.
Ця група більш стійка до впливів довкілля. Їх не потрібно поміщати в холодильник або вакуумну упаковку — цілком достатньо міцної, необов’язково герметичної. Для зберігання цих сортів будинку підійдуть ті ж умови, що і для групи чаїв слабкої прожарки та ферментації.
Постферментовані чаї – пуери.
Пуери поділяються на два види:
- Шени – їх збирають, відразу висушують і спресовують у млинці;
- Шу проходять процедуру штучної постферментації і потім їх спресовують.
З кожним новим роком зберігання всередині млинця потроху відбувається процес природної ферментації, інакше кажучи, окислення чайного листа. Аромат стає згодом щільнішим, важчим і насиченим.
Для зберігання пуерів на виробництві кожен окремий млинець загортають в один або кілька шарів пакувального паперу. Потім їх збирають у семиблінник і упаковують у висушене пальмове листя. Семиблінники складають у картонні коробки.
Шу пуери краще зберігати разом із Шу, а Шени з Шенами, щоб різна мікрофлора та процеси ферментації не вплинули на смаки один одного. Молодий Шу чи Шен пуер можна тримати поруч із відповідним пуером старшого віку – це прискорить дозрівання першого.
При зберіганні будинку кожен млинець слід тримати у своїй коробочці та зберігати до 3 років. Можна і довше, але важливо стежити, щоб на них не утворилася пліснява. Незважаючи на те, що смак пуера з часом може ставати кращим, при зберіганні важливо уникати сторонніх запахів, зайвої вологості та її перепадів. Наприклад, млинець пуера можна покласти в пакет із зиплоком, який захистить його від зовнішнього впливу.
Зазначимо, що будь-який сорт чаю не варто залишати у холодильнику, якщо ви плануєте заварювати напій щодня.
Чому чай не рекомендується зберігати у холодильнику
За низьких температур чай довше залишається свіжим. Але холодильник підходить тільки для промислового або магазинного зберігання улунів та зеленого чаю. Вдома в ньому тримати чай не варто, тому що при регулярному вживанні напою порушується правило про перепад температур.
Якщо постійно діставати чай із холодильника, то в листі підвищується рівень вологи, що викликає виникнення конденсату. Через це страждає якість і може утворитися пліснява. Чай можна залишити в холодильнику, тільки якщо не плануєте вживати його протягом 1-2 місяців.
Чай із холодильника перед заварюванням потрібно залишити при кімнатній температурі на 12–24 години, щоб прогріти листя.
Чим менше стресу відчуває чайний листок у процесі зберігання, тим довше він залишиться придатним для вживання.
Висновок
Для зберігання чаю вдома переважно виділити окрему шафку, а краще – дві. Один для слабо ферментованих улунів, зелених та білих, другий – для чорних, червоних, сильноферментованих улунів. Шен та Шу пуери варто зберігати на окремих полицях.
Забезпечуйте чаю комфортну температуру до 20 ° С і контролюйте вологість повітря не вище 60 %.
Придбайте для зберігання герметичні банки, щоб листя було захищене від попадання світла та кисню.
Купуйте таку кількість чаю, щоб встигнути випити за 1-2 місяці. За цей час при правильному зберіганні склад та смак напою не зміниться сильно. Пуери можна набувати і у більшій кількості. Для цього сорту зміна смаку з часом нормальне явище.
Фірма Artisha пропонує вам якісну продукцію із чисто екологічної сировини