Так, смертельна доза кофеїну становить від 5 до 10 гр. Для дорослої людини. У великій порції кави міститься близько 340 мг алкалоїду, тому померти навіть від 15 чашок на день неможливо – швидше не витримає шлунок або сечовий міхур.
Суперечки про шкоду та користь кави йдуть у науковій та медичній спільнотах вже досить довгий час. Більшість фахівців, ґрунтуючись на даних численних досліджень, схиляються до того, щоб визнати помірне споживання кави корисною для організму людини і навіть здатною запобігати деяким захворюванням (наприклад, хворобам Альцгеймера, паркінсонізму, сечокам’яній хворобі тощо).
Як діє кава на організм
Основною діючою речовиною напою є кофеїн, який підвищує почуття бадьорості, посилює тонус кровоносних судин та покращує шлункову секрецію. У той же час, передозування кави та кофеїну викликає ряд неприємних відчуттів, серед яких тахікардія (підвищення частоти серцевих скорочень), безсоння, гіпергідроз (підвищена пітливість) та неспокій.
Існує думка, що кофеїн є стимулятором нервової системи. Але за своєю суттю. Воно помилкове. Прямою стимулюючою дією цей алкалоїд не має.
За своєю хімічною структурою він схожий на речовину, яка бере участь у регуляції сну та неспання під назвою аденозин. Зв’язуючись зі специфічними рецепторами нервових клітин, розташованих у головному мозку, аденозин хіба що дає сигнал, що «караул втомився» і настав час спати. Кофеїн здатний сам зв’язуватися з цими рецепторами, не допускаючи аденозин. Тим самим він блокує передачу сигналу про втому, і людина залишається бадьорою. Через пару годин більшу частину кофеїну буде виведено з організму, аденозинові рецептори звільняться, і стан втоми повернеться.
Крім того, блокуючи аденозинові рецептори, кофеїн одночасно підвищує чутливість дофамінових. А дофамін є одним із основних нейромедіаторів, що викликають почуття задоволеності, і здатний піднімати настрій.
Кофеїн викликає підвищення рівня основних гормонів стресу – кортизолу та адреналіну. В результаті виникає тахікардія, відзначається підвищення артеріального тиску та прискорення кровотоку і, як наслідок, покращується постачання тканин киснем. Все це теж не дає організму заснути.
Згадаємо ще й слабкий сечогінний ефект кофеїну.
Зі сказаного стає зрозуміло, що перевищувати дози кофеїну не рекомендується. І річ тут не тільки в тому, що описані неприємні симптоми стресу можуть посилитися і призвести навіть до виникнення коми. Головна небезпека (навіть дві) полягають у звиканні організму. З одного боку, це призведе до необхідності вироблення все більшої кількості гормонів та медіаторів для досягнення того ж рівня ефекту, що й раніше. А, з іншого, сприятиме виснаженню їхнього синтезу.
Чи є смертельна доза цього напою?
Якщо міркувати суто теоретично, то таке можливо. Щоправда, при цьому доведеться за дуже малий проміжок часу випити кінську дозу кави, а це фізично неможливо. Але не варто забувати про те, що кожен організм унікальний і однозначно сказати, як саме він реагуватиме, неможливо. Але від вживання 2-3 чашок на день смерть точно не настане. Як і кома.
Скільки потрібно випити чашок кави, щоб померти?
Ніде у світі подібні дослідження ніколи не проводились. Одночасно можна сказати, що в історії не зафіксовано жодного випадку, коли від великої дози кави настала смерть. Так, надмірні дози цього напою здатні спровокувати, наприклад, серцевий напад. Особливо у людей похилого віку, які мають хронічні захворювання.
У здорових людей кава не може спричинити смерть. Іноді в Інтернеті з’являються повідомлення про смертельні наслідки, пов’язані зі споживанням кофеїну. Але в цих випадках йдеться не про каву, а про таблетки кофеїну або про енергетичні напої.
Дослідження показали, що смерть призводило вживання близько 200 мг чистого кофеїну на 1 кілограм ваги потерпілого. Тобто. приблизно 15 – 20 г алкалоїду для дорослої людини. Давайте тепер трохи порахуємо.
- 1 чашка еспресо, об’ємом 30 мл містить близько 60 мг кофеїну. Тобто, приблизно 2 мг на 1 мл.
- Велика чашка американо об’ємом 200 мл містить близько 150 мг кофеїну. Тобто. його концентрація дорівнює 0,75 мг на 1 мл.
- Таким чином, прості підрахунки показують, що для того, щоб померти, людина вагою 70 кг має практично миттєво випити 7 літрів еспресо або 18,5 літрів американо. Це не під силу нікому. Та й сам організм не допустить такого.
І, нарешті, можна згадати про те, що сучасна медицина має у своєму розпорядженні відпрацьовані способи лікування кофеїнового отруєння і просто не дасть хворому померти. Але це якщо йдеться про дорослого пацієнта.
Підліток та кава: смертельна доза кави для підлітка
Дітям не рекомендується пити багато кави. А енергетичні напої взагалі заборонено. І батьки мають за цим стежити. Неспецифічні реакції дитячого організму на великі дози кофеїну можуть призвести до смерті, як трапилося, наприклад, з однією дівчинкою, яка випила відразу дві банки енергетика.
Подібні повідомлення постійно з’являються у пресі. Більшість із них стосується саме підлітків. При цьому куріння та вживання алкоголю є факторами, які здатні провокувати настання смерті.
Вживання 600 мг кофеїну на день є абсолютно безпечною дозою для дорослої людини. Вище ми наводили вміст цього алкалоїду у різних видах кави. Тому кожен зможе підрахувати комфортну кількість чашок. Для підлітків доза повинна бути знижена мінімум в два рази.
Небезпека водія: чи можна водіям пити каву?
Якщо в поїздці за кермом після ранкової чашки кави немає нічого кримінального, то з вечірнім вживанням цього напою набагато складніше питання. Згадаймо, яким саме чином кофеїн надає бадьорість. Досягається це шляхом обману нервової системи. Незважаючи на відчуття, людина все одно перебуває у втомленому стані, у неї знижено концентрацію та швидкість реакції. І не забуваємо, що стимулююча дія кофеїну порівняно короткочасна. А чим більш стомленою є людина, тим коротший інтервал переходу від бадьорості до сонного стану. Під ранок таку зміну легко й пропустити. Із цим і пов’язано велику кількість відповідних ДТП.
Згадаємо, що кофеїн – це основний, але не єдиний алкалоїд, що міститься у каві. І не єдиний, що володіє псевдостимулюючою дією. Такі самі ефекти характерні і для теоброміну. Щоправда, його вміст у каві мізерно мало, оскільки більша частина теоброміну втрачається при обсмажуванні та помелі. Зате какао відрізняється підвищеним вмістом.
Яку кількість кави треба випити одразу, щоб піти з життя?
Вище ми наводили відповідні розрахунки та казали, що організм не дозволить набрати смертельну дозу кофеїну з кави. Дійсно, виявивши передозування, він увімкне різні захисні механізми.
Спершу виникне нудота, потім блювання та діарея (пронос). Потім безліч неприємних відчуттів доставлять тахікардію та м’язові судоми. У такому стані людина просто не зможе продовжувати вживати каву.
Передозування може наступити вже після 5-8 чашок. Запеклим кавоманам знайомі її симптоми. Для решти споживачів наведемо їх:
- поява холодного поту;
- запаморочення;
- тахікардія;
- утруднення дихання, зокрема, вдиху.
Приблизно через 20 хвилин усі ці симптоми проходять. Для прискорення настання полегшення можна порекомендувати викликати блювоту та спробувати глибоке дихання.
Підведемо підсумки
Передозування кави – не найкращий метод розлучення з життям. 1,5-2 кг меленої кави за один присіст подужати не вдасться нікому (якщо, звичайно, немає важких супутніх захворювань, наявність яких здатна значно знизити необхідний для настання летального результату обсяг). Смертельну дозу алкалоїду кофеїну, що міститься в напої, набагато простіше отримати з таблеток або навіть енергетичних напоїв.
Доза кави в розмірі 4 чашок на день є абсолютно безпечною для дорослої людини. Для дітей вона вдвічі менша.
Померти від надмірного споживання кави неможливо ще й тому, що сам організм встигає вжити заходів протидії. І йому в цій боротьбі здатна допомогти сучасна медицина, яка вміє швидко усунути всі прояви передозування кофеїну.