Вже з давніх-давен чай з липою можна було зустріти всюди. Дерева садили біля храмів, вважаючи їх священними, а також при народженні дітей як оберег для немовлят. Сьогодні напій вважається лікувальним. Липовий чай відомий своїми численними корисними властивостями, але не варто забувати і про протипоказання. Про все це читайте нижче.
Позитивні якості
Відвар має багатий склад. Він включає флавоноїди, дубильні речовини, вітаміни А і С, глюкозу, ефірні масла. Завдяки цьому настій має загальнозміцнюючий вплив і застосовується для лікування багатьох захворювань та вірусних інфекцій.
Сприятливо впливає і в холодну пору року. Додавши ложечку меду, можна зміцнити імунну систему і позбавитися перших симптомів застуди. Відвар бореться з підвищеною температурою тіла, а також має відхаркувальний і сечогінний ефект.
Чаєм із липових квітів рекомендується полоскати горло при ангіні. Так як він має антибактеріальні властивості, а також допомагає відновити слизову оболонку за наявності мікроранок і бореться з припухлістю.
При порушенні діяльність ШКТ також вдаються до цього засобу. Воно підвищує рівень шлункового соку, що виділяється, сприяє поліпшенню травлення.
Відомо також заспокійливий вплив на нервову систему. При безсонні достатньо випити лише 100 мл, щоб зняти з себе напругу. Але не варто зловживати, тому що у великих кількостях напій, навпаки, порушує ЦНС.
Користь чаю з липи для жінок
- Він показаний у випадках, коли у дівчат нерегулярний менструальний цикл, щомісячні супроводжуються сильними болями або рясними виділеннями. Настій підвищує рівень гемоглобіну, частково позбавляє больових відчуттів. Для приготування відвару необхідно застосовувати метод подвійного заварювання: спочатку залити сировину окропом, потім поставити на вогонь ще на 20 хвилин.
- У період клімаксу відчувається величезний дискомфорт, що супроводжується стресом та емоційними сплесками. Це погано відбивається на життєдіяльності будь-якої жінки. Засіб допомагає знизити частотність подібних “припливів”, а також покращити стан організму, нормалізуючи рівень гормонів.
- Користь чаю з липою полягає в тому, що він допомагає впоратися з міомою та іншими гінекологічними недугами. Численні дослідження показали, наскільки ефективним є напій у боротьбі з онкологією жіночих статевих органів. Пояснюється це наявністю у складі речовин, що перешкоджають надходженню крові до пухлини, тим самим запускаючи процес від її рятування.
- Сприятливо діє при хворобах сечовидільної системи: уретриті, циститі та ін. Відвар усуває больові відчуття та різь при відвідуванні туалету, бореться з інфекцією та має протизапальний ефект.
- Вдаються до цього засобу і дівчата, які бажають скинути вагу. Воно виводить з організму токсини та зайву рідину, активізує функціонування печінки, а також бореться з целюлітом та відновлює жировий обмін.
- Липові квіти знайшли своє застосування у косметології. Надають омолоджуючу дію, надають шкірі свіжого і здорового вигляду, покращують стан волосся і запобігають їх випаданню.
Користь та шкода липового чаю при вагітності
Вагітні жінки найчастіше піддаються застуді. Але фахівці не рекомендують приймати ліки, тому що їх побічні дії можуть негативно позначитися на загальному стані не лише майбутньої мами, а й малюка.
Напій із квіток липи відноситься до категорії найефективніших і водночас безпечних засобів проти вірусних інфекцій. Він має жарознижувальну та антисептичну дію, підвищує імунітет. Його бактерицидні властивості сприяють боротьбі із запаленнями горла.
Відвар застосовують при набряках, оскільки завдяки сечогінній дії виводить зайву рідину. Він стане незамінним помічником при стресах та неврозах, заспокоюючи нервову систему, а також відновить діяльність ШКТ, збагатить кров киснем.
Зміст у складі заліза запобігає виникненню анемії, а регулярне вживання захистить від запаморочення.
Але не варто приймати його у великій кількості без попереднього узгодження з лікарем. Слід ретельно спостерігати за реакцією організму та при погіршенні стану утриматися від вживання.
Чим корисний чай із липи для чоловіків
Часто відвар використовують для лікування простатиту та геморою. Вже після тижневого прийому відзначається зняття болючих відчуттів.
Настій допомагає при порушенні сну, відновлює ЦНС після стресових ситуацій та очищує органи від шкідливих токсинів.
Для дітей
- Головним плюсом є те, що пити заварку дозволяється вже піврічним немовлятам. Єдина умова – попередньо необхідно проконсультуватися з педіатром про дозування та добову норму, а також переконатися у відсутності алергічних реакцій.
- Напій відомий як жарознижувальний. Він ефективно бореться з підвищеною температурою і позбавляє потреби вдаватися до медикаментозних препаратів.
- Сприятлива дія на шлунково-кишковий тракт допомагає впоратися з тяжкістю в животі, кольками та здуттям.
- Для маленьких непосид це також важливо. Він заспокоює нервову систему та сприяє тому, щоб дитина швидше заснула.
Корисні властивості чаю з липою при схудненні
Це ефективний засіб для зниження ваги, який рекомендують багато дієтологів. Згідно з відгуками, якщо вживати напій протягом місяця, то можна позбутися близько 5 кг.
При цьому цей метод вплине на здоров’я виключно у позитивному ключі. Адже настій покращує кровообіг, нормалізує артеріальний тиск та позбавляє тривожності та стресу.
Напій має сечогінну дію, завдяки чому з організму виводиться зайва рідина. Для цього потрібно взяти приблизно 300 мг квіток на 5 л води. Наполягаємо 15 хвилин, проціджуємо та додаємо у готову ванну. Робити це слід перед сном на 20 хвилин.
Достатньо 6 сеансів по одному разу за сім днів, щоб нормалізувати водно-лужний баланс.
Від розтяжок на шкірі можна робити компреси. Маленькі рубці проходять через 4 тижні.
Також у хід пускають кору, листя та нирки. Каротин, ефірні олії, полісахариди та інші речовини, що містяться в них, сприяють наданню потогінного впливу, тим самим виводячи токсини.
При підвищеній температурі
Відвар на липових суцвіттях сприяє рясному виділенню поту. Випивши філіжанку і укутавшись у ковдру, можна перемогти нездужання при застуді. Народний засіб чудово підійде для вагітних жінок. Адже їм не рекомендується застосовувати препарати, які можуть нашкодити не лише стану мами, а й майбутнього малюка. Водночас він зміцнює імунітет.
Дітям можна настояти вже у віці шести місяців. Більше того, він сприяє нормалізації роботи шлунка та кишечника, бореться з кольками та здуттям живота.
Чим корисний липовий чай для організму при сильній спеці
Перевага його в тому, що він чудово поєднується з іншими лікувальними травами, а найчастіше навіть маскує їхню гіркоту і неприємний смак. При такому симптомі змішайте:
- квітки липи;
- чебрець;
- ромашку.
Інгредієнти беруть у рівному співвідношенні, засипають у чашку та заливають гарячою водою. Заварювати слід близько 5 хвилин, а приймати у теплому вигляді стільки, скільки потрібно для покращення самопочуття.
Комплексний підхід матиме антисептичну та потогінну дію, а також знизить запалення.
Настоянку можна робити і виключно з цього різновиду. Для цього заварюємо чайну ложку квітів на кухоль окропу і застосовуємо якнайчастіше.
Від простатиту
Регулярне вживання напою рекомендується представникам сильної статі, хто бажає зберегти чоловічу силу і позбутися цієї недуги. Відомий рецепт, де беруться не суцвіття, а гілки дерева. Вони спалюються та подрібнюються. Отримана зола додається до 2 ч.л. в окріп і п’ється вранці. Засіб використовується як профілактичний і використовується по 7 днів щомісяця.
Користь та шкода чаю з квіток липи
Незважаючи на такі корисні властивості настою, як седативне, очищувальне, жарознижувальне та ін, він має і деякі протипоказання. Як і інших лікувальних трав, йому також існує одне правило: «У малих кількостях – ліки, великих – отрута». Іншими словами, не варто замінювати їм звичайні чорні або зелені сорти та вживати щодня протягом тривалого часу.
У таких випадках він може виявити зворотну дію: викликати проблеми з ЦНС, біль у серці і навіть тахікардію.
Вживаючи відвар як ліки необхідно проходити місячний курс, а потім обов’язково робити перерву.
Не варто виключати і можливість алергічних реакцій. Липа вважається медоносною рослиною, тому тим, хто має непереносимість до меду або пилку, потрібно бути обережними. Алергікам радиться отримати консультацію у фахівця.
Однак люди, що люблять витончений смак напою, можуть заварювати по 4 суцвіття на склянку без шкоди здоров’ю. При добовій нормі 300 мл він дійсно проявить свої сприятливі якості.
Збір та заготівля
Збирають сировину під час цвітіння дерева, що починається у червні – липні. Робити це краще в першій половині дня та в суху погоду. Ідеальним вважається, коли основний обсяг квіток вже розпустився, але присутні також і бутони, що не розкрилися.
Пам’ятайте, що не варто заготовляти квіти з дерев, що ростуть поблизу доріг, у місті чи дворах. Там вони просочуються вихлопними газами та іншими шкідливими речовинами і не принесуть користі організму.
Заготовляти їх досить легко. Заберіть із маси пошкоджені суцвіття, а решту залиште на просушування на свіжому повітрі, уникаючи прямих сонячних променів. Траву слід розкласти тонким шаром і накрити марлею або іншою тканиною, що пропускає повітря. Декілька разів на добу купу треба перемішувати, щоб процес пройшов рівномірно.
Температура місця не повинна бути вищою за 45 С, в іншому випадку сприятливі властивості будуть втрачені.
Коли заготовка буде готова, розкладіть її за паперовими або ганчірковими пакетами. Зберігати його можна до 2 років.
Як заварювати липу з користю
Дозування залежить від того, для яких цілей готується напій. Якщо це лікувальний настій, то на 200 мілілітрів знадобиться 1 ст. сировини. Для звичайного чаю достатньо 5-6 кольорів на 300 мл.
Щоб зробити відвар, необхідно додати колір у холодну воду і на маленькому вогні довести до кипіння, а після потримати ще 6 хвилин. Після цього він повинен настоятися і через 20 хвилин його вже можна застосовувати.
Легкий рецепт
Додайте заварку в чайник, залийте окропом і накрийте кришкою. За 5 хвилин все буде готове. Також можна процідити та підсолодити медом.
При заварюванні тільки для смаку можна залишити настій на кілька годин. У цьому випадку він набуде вишуканого відтінку та насиченого запаху. Але недолік у тому, що він втратить свою корисність.
Поєднання з іншими інгредієнтами
Квітки чудово поєднуються практично з усіма компонентами, що відкриває простір для експериментів. Чорний та зелений чай із липою корисний у випадках, коли вживаєте його щодня. Так можна не побоюватися про можливість нанесення шкоди організму і насолоджуватися тонким смаком.
У лікувальних зборах трав суцвіття можна зустріти в комплексі з ромашкою, звіробою, мати-й-мачухою або шавлією. Також напій змішують з бузиною, малиною, м’ятою або материнкою.
Щоб зняти біль у горлі, необхідно прополоскати його з кольором та содою. У косметології відомий спосіб приготування кубиків льоду із настоянки з мінеральною водою. А у зволожуючих кремах рослина використовується з олією.
Зберігання
Щоб чай з липою зберіг свою користь і не завдав шкоди, тримати сировину слід у темному, недоступному для сонячних променів місці. Розміщують його в паперових або полотняних пакетиках.
З цією метою підійде скляна банка. Єдина вимога – вона не повинна бути щільно закрита кришкою. Щоб зберегти всі корисні якості, травам потрібно “дихати”. Тому оберніть шийку тканиною і закріпіть мотузкою або гумкою. Якщо ж ви не хочете шукати потрібну тару, просто замовте спеціальні ємності для зберігання на сайті «Чайної Російської Компанії». Там же ви зможете вибрати собі якісний чай.
Поруч із запасом не було спецій і приправ, а також інших інгредієнтів із сильним запахом. Заварка легко вбере сторонні нотки, що погано позначиться на її ароматі, а також смакових характеристиках.
Як обрати
Збирати необхідно тільки квітки, що повністю розкрилися. Головний критерій – вони повинні бути здоровими, невиїденими комахами і не мати інших пошкоджень, наприклад, слідів дії грибків. Звертайте увагу лише на суцвіття. Дефекти листя чи гілок не враховуються, якщо немає завдання застосовувати їх у лікувальних цілях.
Обходьте стороною дерева, що ростуть біля трас або у забруднених місцях. Тут рослини просочилися шкідливими речовинами, пилом та газами, тому користі організму вони не принесуть.
В аптечних пунктах товар уже пройшов перевірку, тому має гарну якість. Придбати можна будь-який різновид – як у розсипчастому вигляді, так і фільтр-пакетики.
Протипоказання
Відвар вважається практично нешкідливим, але кілька тонкощів все ж таки існує. Так, не можна замінювати їм чорний та зелений чаї та пити щодня. Незважаючи на те, що це смачний засіб, він більше відноситься до категорії лікарських засобів. Тому зловживання може негативно позначитися на здоров’ї.
Надмірне захоплення заваркою супроводжується ймовірністю виникнення проблем із ЦНС, зором, а також збоїв у роботі серця та нирок. У зв’язку з цим між місячними курсами обов’язково потрібно робити перерву щонайменше 10 днів.
Обережніше слід бути алергікам. Медоносна рослина може завдати шкоди тим, хто має індивідуальну непереносимість меду або пилку. За наявності захворювань серцево-судинної системи або порушення електролітного балансу не варто часто вдаватися до настою.
Утримуватися від застосування потрібно також людям з камінням у нирках, тому що липовий відвар має сечогінний ефект. Він може стати причиною руху або спровокувати закупорку сечовивідних каналів.
Чай з липи, корисні властивості та протипоказання якого ми розглянули, відомий багатьом з дитинства. Це смачний напій подобається практично всім, але при його вживанні потрібно знати міру.