Коли немає ні часу, ні умов, а іноді – і бажання заварити чашку-другу повноцінної натуральної кави, стаканчики з кавою три в одному дуже рятують: тут і розчинна кава, і молоко чи вершки, і цукор. Принаймні всі ці інгредієнти повинні бути присутніми. А як насправді? Давайте розумітися. Але спочатку – трохи передісторії.
Як створювалася кава 3 в 1?
На початку минулого століття виробники реалізували в промислових масштабах здорову ідею, що дозволяє економити час, – почали випускати розчинну каву. Однак носити з собою банку порошку на роботу в жіночій сумочці, брати в поїздки або вилазки на природу, погодьтеся, не дуже зручно.
Таким чином, щоб задовольнити запити споживачів, було розроблено порційні пакетики три в одній каві. Але цілком проблему це не вирішило – любителям підсолоджених напоїв доводилося носити з собою ще й цукор. Тому наступним етапом стало його додавання в порцію розчинної кави прямо на виробництві.
Тепер, однак, ущемленими відчули себе шанувальники кави з молоком. Отже, цілком логічним стало запровадження сухого молока чи вершків у вміст пакетика. Так з’явилася популярна і затребувана на сьогоднішній день кава три в одній.
Склад кави з вершками
На жаль, натуральне сухе молоко чи вершки мають обмежений термін зберігання. Тому вірити в те, що подібні компоненти знаходяться в стиках, термін придатності яких вимірюється місяцями, а то й роками щонайменше наївно. Їх замінюють рослинними вершками, які складаються з:
– Кокосового або пальмового масла;
– молочного білка;
– Сиропу глюкози;
– регулятора кислотності;
– емульгаторів, стабілізаторів, барвників, підсилювачів смаку.
Як бачимо, замість натуральних вершків у пакетованому напої використовується компонент із досить складним хімічним складом.
Тепер – безпосередньо про каву. Він є найдорожчим інгредієнтом суміші «3 в 1», тому не дивно, що саме на цій складовій виробники намагаються заощаджувати. Отже, під упаковкою може ховатися як невелика кількість низькосортної кави, так і цикорій, подрібнені горіхи, каштани або ячмінні зерна. Такий маркетинговий хід не завдає шкоди організму, але й до кави подібний напій не має відношення, навіть якщо на упаковці вказано протилежне.
Що стосується цукру – тут все просто: чим його більше – тим явнішою є спроба виробника замаскувати неідеальний смак кави та вершків. Тому розчинні напої з пакетів «три в одному» часто мають занадто солодкий, навіть нудотний присмак.
Інші добавки – карамель, ром, коньяк, мускатний горіх, кокос та інші – також мають дуже опосередковане відношення до своїх натуральних прабатьків.
Шкода чи користь: чи варто пити каву три в одній?
Тут, безумовно, слід орієнтуватися на самопочуття та прислухатися до власного почуття міри. Нічого корисного з того, що є в натуральній каві зі свіжими вершками, в швидких стиках ви не знайдете. Розчинний ерзац не містить у собі тільки кофеїн — решта всіх компонентів знищується під час тривалої теплової обробки натуральної кави. Сухі рослинні вершки – це трансгенні жири, що негативно впливають на роботу печінки та здоров’я серцево-судинної системи. А надлишок цукру як швидкого вуглеводу, хоч і насичує організм енергією майже миттєво, проте у довгостроковій перспективі стає причиною розвитку цукрового діабету 2 типу.
Але не все таке жахливо. У помірних кількостях вашому організму не нашкодить жоден із компонентів кави3 в 1. А отже, іноді можна побалувати себе швидким, зручним у приготуванні і, звичайно, приємним на смак вершковим кавою. До речі, з такої суміші виходять ще й смачні оригінальні десерти.
Як вибрати правильну каву 3 в 1?
Зупинившись біля вітрини з кавовими стиками, не поспішайте хапати найдешевший, не купуйтеся на яскраве впакування та провокаційні написи «Акція! +20% безкоштовно». Витратьте кілька хвилин на пильне вивчення кожного різновиду.
Огляньте упаковку. Вона має бути цілісною, не потертою, а фарба не повинна залишатися на ваших пальцях.
Доцільно вибирати пакетики із насічками – їх простіше відкрити без використання ріжучих пристроїв.
Зручні також класичні стики, що розкриваються центром при розламуванні.
Зверніть увагу на склад: чи є серед інгредієнтів безпосередньо кава, де він стоїть (якщо на останньому, значить, кавового порошку в порції мінімум). Вибирайте товари з найменшою кількістю добавок – стабілізаторів, емульгаторів, барвників, підсолоджувачів, підсилювачів смаку. Мінімальна кількість цукру – ще один плюс такого напою.
Тест кави три в одній
Свого часу телепрограмою “Контрольна закупівля” проводилося досить глибоке дослідження кількох відомих брендів цього неоднозначного напою. В експерименті брали участь марки Nescafé, Maxwell House, Coffee Club, Eagle Premium та Fes Aroma. Другий і третій зразки були забраковані ще на стадії дегустації звичайними споживачами – вони просто не мали ні смаку, ні запаху кави.
Троє решти потрапили до лабораторії на дослідження. При цьому в трендовій марці Нескафе було виявлено штучний підсолоджувач. А ось набагато менш відомий Артиша продемонстрував не тільки приємний смак і аромат, а й порадував дослідників значною масовою часткою кави у складі три в одному.
Ви можете орієнтуватися на цей результат, а можете провести свій власний тест, спробувавши кілька різновидів і вибравши найбільш підходящий саме для вас. Адже найсмачніша, корисна, приємна і підбадьорлива кава три в одній – та, яка принесе вам найбільше задоволення!