іван чай Україна

Іван чай яка користь?

Іван-чай — квітка фіолетового кольору, з якої ще в Україні готували гарячі та прохолодні напої. Декілька десятиліть тому про нього майже не згадували, записавши рослину в розряд садових шкідників. Користь рослини все більше підтверджує офіційна медицина, і збирається закріпити статус Івана чаю як сільгосппродукту. Розповідаємо, чим такий унікальний іван-чай і чи може він стати заміною звичайного чаю, кави та газування.

Що таке Іван чай

Іван чай (ботанічне назва кипрей вузьколистий, Epilobium angustifolium) – це багаторічна і швидкозростаюча рослина, яка зустрічається в багатьох регіонах Північної півкулі. Кіпрій досягає двох метрів у висоту, у нього клиноподібне листя і, як правило, фіолетова або рожева квітка. Вкрай рідко можна зустріти суцвіття білого кольору.

Кіпр вузьколистий невибагливий і захоплює нові території зі швидкістю бур’янів. Особливо ця рослина любить відкриті простори, легко приживається як у тіні, так і на відкритому сонці.

Чому іван-чай?

Вважається, що за старих часів ім’я Іван квітці приписали за його здатність зміцнювати чоловіче здоров’я і силу. Інша назва іван-чаю – копорський чай. За назвою села Копори, де у XVIII столітті було організовано виробництво іван-чаю. Усього існує десяток альтернативних назв рослини — хлібниця, млинник, дрімуха, маточник, скрипун або пожежник. У Європі цю рослину називають вербова трава.

Користь іван-чаю

Дослідження хімічного складу зніту вузьколистого показали вміст багатьох біологічно активних речовин у різних частинах рослини. У кореневищах містяться вуглеводи (крохмаль, цукор та пектин), алкалоїди та дубильні речовини. Квітки іван-чаю багаті вітаміном B і С, вміст останнього в кіпреї втричі більше, ніж в апельсинах, і в шість з половиною разів більше, ніж у лимонах.

Крім іншого, іван-чай містить органічні кислоти, флавоноїди та фітостероли. До його складу також входить великий набір мінеральних речовин: залізо, мідь, марганець, кальцій та ін. При цьому кофеїн та щавлева кислота у ньому відсутні.

У 100 г зеленої маси міститься

залізо, 2,3 мг;

нікель, 1,3 мг;

мідь, 2,3 мг;

марганець, 16 мг;

титан, 1,3 мг;

молібден, 0,44 мг;

бор, 6 мг.

У фітотерапії іван-чай застосовується не одне століття. В Україні напій з іван-чаю використовували для зняття всіх видів болю, а жінки пили його для полегшення сутичок. Листями зніту обробляли пупок новонародженого, ними ж лікували різні шкірні захворювання.

У Європі припарку з очищеного коріння іван-чаю застосовувалася для зняття подразнення шкіри, включаючи опіки, висипання, свербіж. У племенах американських індіанців відвари з цієї трави допомагали у лікуванні ран на шкірі, кашлю, запорів та інших проблем, пов’язаних із шлунком. При цьому існують записи, що застерігають від вживання відварів з зніту, тому що вважалося, що він має одурманюючими властивостями.

Іван чай у медицині

У Комітеті з лікарських рослинних продуктів Європейського медичного агентства (EMA) вважають за достатній накопичений за 30 років досвід безпечного застосування кип’єру (вербової трави). У числі захворювань, при лікуванні яких може бути використана ця рослина, відзначається доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) та проблеми сечовивідної системи.

Наявність пектинових речовин та великої кількості органічних кислот у іван чаї сприяє детоксикації організму. Флавоноїди мають капілярозміцнювальну та протизапальну дію. За рахунок кумаринів кипрей вузьколистий допомагає знімати різний біль, знижувати жар і боротися з мікробами.

Крім того, кипрей заспокоює нервову систему, має помірні седативні властивості і сприяє зниженню агресивності та стресу.

Особливих протипоказань до застосування іван-чаю немає. Однак медики попереджають, що тривале застосування відвару може спричинити проблеми зі шлунково-кишковим трактом.

Іван-чай у кулінарії

У давнину розмелене коріння рослини додавали в борошно і використовувалися для випікання хліба. З них готували і спиртний напій.

Листя зніту можна використовувати при приготуванні свіжих салатів або в супах. Квіти рослини є основою при варінні джему або меду. Знайшлося застосування іван-чаю та у побуті. Ще з давніх-давен в Україні збирали пух, який покриває верхівку стебла в період цвітіння, для наповнення подушок і матраців.

У наші дні іван-чай найчастіше використовують як чай. Напій має приємний кислуватий смак, може подаватися як гарячим, так і охолодженим.

Іван чай

Іван-чай у косметології

Водні розчини на основі іван-чаю використовують при виготовленні домашніх масок для обличчя, тоніків, а також бальзамів та ополіскувачів для волосся.

Захищає шкіру від стресу

Останні дослідження зніту вузьколистого показали його здатність вносити значний внесок у захист клітин від стресу, сприяти зміні структури шкіри та суттєво впливати на процеси її старіння. Найбільш сприятливі властивості екстракту зніту вузьколистого пов’язують із вмістом у ньому галової кислоти.

Зволожує шкіру

Наявність у складі іван чаю великої кількості вітамінів, мінералів та білків допомагає формувати на поверхні шкіри захисну плівку, викликаючи зменшення трансепідермальної втрати води. Таким чином, кипрей може бути хорошим засобом для зволоження шкіри.

Протипоказання

Дійсно, застосовувати іван-чай потрібно обережно. Починати треба з малих порцій (50-70 мл), щоб унеможливити неприємні наслідки надмірного вживання: зміна випорожнень з тенденцією до послаблення, сильна сонливість, зниження артеріального тиску, алергічні реакції.

Незважаючи на його цілющі властивості, я б застерегла дітей до шести років, вагітних і жінок, що годують, людей з обтяженим алергічним анамнезом та індивідуальною непереносимістю, а також осіб, які приймають седативні та жарознижувальні засоби, від вживання іван-чаю.

Після вживання напою протягом чотирьох тижнів варто зробити перерву на два-три місяці.

Як правильно заварювати іван-чай

Підготовка напою мало чим відрізняється від інших листових та трав’янистих чаїв, якщо йдеться про сушений продукт. Для свіжозібраного зніту процедура буде трохи відрізнятися. Розглянемо два способи.

Для заварювання висушеного зніту знадобиться чистий посуд та вода.

Покладіть дві-три столові ложки заварки в попередньо ополоснутий гарячою водою чайник.

Залийте окропом, закрийте кришку. Додатково чайник можна обернути рушником.

Дайте наполягати напою 10-15 хвилин.

Іван-чай готовий до вживання.

Готувати напій також можна й зі свіжого кип’єру. У цьому випадку листя вимагає попередньої підготовки.

Зібране свіже листя промити і дати висохнути

Покласти кипрей на дно каструлі, залити водою, довести до кипіння.

Кип’ятити на малому вогні протягом п’яти хвилин. Потім зняти та дати настоятися ще 15 хв.

Напій готовий.

Крім традиційних способів заварювання на воді кіпр можна готувати на молоці, додавати ягоди або шматочки фруктів для надання напою пікантних ноток. Також наполягти Іван чай можна і в прохолодній воді для отримання прохолодного напою.

іван чай

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top