Про користь та шкоду кави сперечаються роками, проте популярність напій не втрачає, і з’являються нові варіації та сорти. Кава може як підбадьорити, так і нашкодити здоров’ю
У світовій торгівлі за обсягом операцій купівлі-продажу кави поступається лише нафті, посідаючи друге місце. Одне дерево приносить трохи більше п’яти кілограмів плодів, у тому числі отримують один кілограм зерен. Дорожнеча кави пов’язана з примхливістю і неплідністю дерев, проте напій не втрачає популярності.
Користь кави
Кава тонізує, бадьорить, покращує концентрацію за рахунок кофеїну і теаніну, що міститься в ньому. Кофеїн стимулює засвоювання нейронами живильних мікроелементів, у тому числі глюкози. А теанін посилює вироблення гормону дофаміну, що викликає у нас почуття радості.
Також кава містить два десятки амінокислот, вітаміни: РР, В1, В2, мінерали: кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, залізо. Кава прискорює серцевий ритм і надає сил, що може бути корисним для людей з низьким артеріальним тиском або сповільненим пульсом.
Хлорогена та ферулова кислоти у складі кави допомагають боротися з депресією. Ці антиоксиданти перешкоджають окисленню та руйнуванню нервових клітин, а також зменшують чутливість нейронів до імпульсів, що знижує виразність апатії та пригніченості.
Періодичне вживання невеликих доз кави знижує ризик цукрового діабету. При цьому у діабетиків під час прийому кави підвищується чутливість до інсуліну, який знижує цукор у крові.
Кава має невелику проносну дію, а також сечогінну. При сильних набряках та затримці води в організмі кави може допомогти її вивести.
У меленому вигляді каву використовують у косметології, додаючи в скраби для очищення шкіри від частинок шару, що ороговіли. Кава покращує приплив крові до шкіри, нормалізує виділення шкірного сала. А міцно заварену каву застосовують як маску для волосся, що надає шоколадного відтінку і здорового блиску.
Шкода кави
Рідкісне вживання неміцної кави людині без захворювань зазвичай не шкодить. Однак часте розпиття кавового напою (до 5 чашок на день) призводить до ламкості кісток та підвищує ризик переломів. Кава закисляє організм і відновлення рН балансу тіло починає забирати кальцій з кісток. Непомірність також призводить до головного болю, безсоння, підвищення тиску та надмірного почастішання ритму серця.
Вагітним і годуючим жінкам каву краще пити якнайменше, тому що немовля виводить кофеїн набагато повільніше і його високий рівень може призвести до пороків розвитку. Дітям кави теж корисна через ризик вимивання кальцію.
Кофеїн може спричинити залежність як справжній наркотик. Він впливає на ті ж області мозку, що і героїн чи кокаїн, хоч і значно слабший. У професійних спортсменів кава розцінюється як допінг.
Найбільш шкідлива розчинна кава через технологію виробництва. У процесі термічної обробки утворюється токсин акриламід. Цілісні зерна після проходження всіх етапів і перетворення на порошок втрачають аромат, масу корисних речовин, знижується концентрація кофеїну. Тому в нього часто додатково додають ароматизатори, олії.
— Кава не є продуктом здорового харчування. Він протипоказаний людям із захворюваннями серця та судин, кісток та суглобів, запаленнях шлунка та кишечника. Через сильний сечогінний ефект може виникнути зневоднення. Нестача води в ядрах міжхребцевих дисків посилює грижі та протрузії хребта. Молодим людям без захворювань кави може покращувати настрій, стимулювати активність мозку та посилювати перистальтику кишечника. Краще пити каву вдень, а не рано-вранці чи ввечері, і одразу запивати великою склянкою води, — радить гастроентеролог Ірина Варшавська.
Як правильно вибрати та зберігати каву
Кава продається у вигляді зерен або вже в меленому вигляді, а також розчинна: гранульована, сублімована, залежно від типу обробки.
Більшість фірм, що продають фасовану каву або каву на вагу, є перекупниками, а не виробниками. Всю інформацію про походження зерен потрібно вивчати на упаковці – чим докладніший вміст, тим сумлінніша фірма-продавець.
У складі не повинно бути ароматизаторів, барвників та інших добавок, лише зерна. Фортеця та гіркість залежить від сорту. Якщо вказана робуста, напій буде гірким і насиченим кофеїном, якщо арабіка – м’якша та ароматніша, але кофеїну в ній менше. Зазвичай виробники змішують робусту та арабіку.
Найкраще аромат зберігається в герметичній упаковці, тому кава на вагу зазвичай менш ароматна. У зернах кава зберігається близько року у темній скляній або керамічній банці, у сухому та прохолодному місці, але не в холодильнику. Аромат мелених зерен швидко вивітрюється, тому термін зберігання такої кави менший. Якщо кава «видихалася», її можна перемолоти ще дрібніше або додавати в напій більшу кількість.