черный чай

Чорний чай користь

Традиційний вже в нашій країні напій, без якого не обходяться жодні дружні чи сімейні посиденьки. Ми розповімо, чим корисний чорний чай, а в якому разі може зашкодити організму.

Напій цей поважаємо у всьому світі, а з усіх видів чаю чорний піддається найдовшому процесу ферментації. Згідно з легендою, чайне листя випадково потрапило у воду, яку кип’ятили імператору Шень Нуну. Люди побачили, що вода змінила колір і смак – так стало заварювати чайне листя: спочатку в Китаї, потім у всьому світі.

Разом із експертами розберемося, у чому полягає користь та шкода чорного чаю для організму.

Історія появи чорного чаю у харчуванні

Батьківщиною чорного чаю прийнято вважати Китай. Хоча в цій країні звичний нам чорний чай зазвичай називають червоним.

З Китаю до 800-го року нашої ери чайне листя потрапило до Японії, а до XIII століття його почало там вирощувати. 1810 року чай завезли на Тайвань, а 1826-го з Японії його привезли на острів Ява.

У Європу напій прийшов лише у XVII столітті, в Україну – з’явився на зламі XVII-XVIII століть.

чорний чай Львів

Види чорного чаю

Є кілька класифікацій видів чаю. Часто зустрічається поділ за розміром листя:

  • крупнолистовий – вважається найбільш якісним,
  • середньолистовий,
  • дрібнолистовий – до такого відносять крихту та відходи.

Можна виділити такий фактор, як тип обробки:

  • байховий,
  • пресований – чай ​​у таблетках,
  • екстрагований – інакше кажучи, розчинний.
  • Чай також класифікують за місцем зростання:
  • китайська,
  • цейлонський,
  • індійська,
  • кенійський.

Незалежно від місця зростання найбільш якісним варіантом вважає крупнолистовий чай, скручений поздовжньо. За кольором він має бути темно-коричневим, ближче до чорного.

Склад та калорійність чорного чаю

Калорійність та кількість корисних елементів може змінюватись від сорту до сорту, але незначно. Наведемо дані для чорного байхового чаю на 100 г сухого продукту – це обсяг середньої упаковки.

На 100 г сухої заварки % від добової норми

Калорійність 151,8 ккал 9

Білки 20 г 26,3

Жири 5,1 г 9,1

Вуглеводи 6,9 г 3,2

У чорному чаї міститься велика кількість корисних елементів:

  • танін, за допомогою якого збільшується засвоюваність вітаміну С та підвищується імунітет;
  • кофеїн, який у поєднанні з таніном має більш щадний вплив на організм;
  • фенольні сполуки, за допомогою яких напій отримує гарний колір і допомагає вгамовувати спрагу;
  • катехіни, що сприяють зміцненню стінок судин;
  • вітаміни C, груп B, P;
  • білкові речовини та амінокислоти, які надають чаю аромату;
  • дубильні речовини, що сприяють виявленню смаку чаю.
чорний чай Україна

Користь чорного чаю

Чорний чай за своїми характеристиками має загальні позитивні властивості для чоловіків та жінок:

  • стимулювання роботи нирок;
  • тонізування організму та підвищення працездатності;
  • полегшення головного болю;
  • нормалізація роботи шлунка
  • На питання щодо впливу чаю на дитячий організм відповідає Ольга Вишнякова, кандидат медичних наук, лікар вищої категорії, педіатр.

– Згідно з «Національною програмою оптимізації харчування дітей віком від 1 року до 3 років в Україні» дітям до 3-х років рекомендовано давати лише фруктовий чи трав’яний чаї. Лише з трьох років дозволяється вводити у меню дитини чорний чай по 100 мл за день. Дітям із шести років допустимо випивати по 200 мл чаю щодня. Зелений чай дозволено з 10-12 років. Чай має позитивні властивості, що дозволяють рекомендувати включення напою в меню для дітей шкільного віку. Це загальнозміцнююча, імуностимулююча дія, м’який тонізуючий ефект. Поліфеноли чаю активізують вироблення бета-клітинами підшлункової залози ендогенного інсуліну, який змушує тканини організму поглинати цукор, знижуючи його рівень у кров’яному руслі.

А також дозволяють зберегти баланс мікрофлори кишечника і навіть здатні знищувати деякі патогенні бактерії, наприклад, сальмонелла, яка є збудником сальмонельозу. У цьому випадку корисні й антиоксиданти, що містяться у чорному чаї для очищення організму від токсинів.

Шкода чорного чаю

Чай – досить безпечний продукт і його вживання може завдати шкоди організму в окремих випадках. Однак варто пам’ятати, що все добре в міру. Безконтрольне вживання чаю у великих обсягах може призвести до різних проблем. Свій коментар із цього приводу дає Ольга Аришева, кандидат медичних наук, лікар гастроентеролог-гепатолог.

– Ідеальний варіант для вживання – це крупнолистовий, свіжозаварений чай. Чорний чай (як і будь-який інший) містить кофеїн та таніни – тому він має тонізуючий ефект і його краще не вживати перед сном, особливо для осіб з безсонням. У складі чаю багато барвників, які можуть впливати на колір зубної емалі, а дуже міцний напій може вимивати фтор із зубів. Це не означає, що від чаю слід відмовитися: потрібно вживати його в міру, 1-3 чашки на день цілком достатньо. Дуже гарячий напій у великих кількостях може стати одним із факторів ризику розвитку раку стравоходу.

Також про шкоду чорного чаю для дитячого організму розповідає Ольга Вишнякова:

– Основна причина рекомендацій про вік, у якому можна починати пити чай, – стимулюючий вплив на нервову систему кофеїну. На другому, але дуже важливому місці – це утруднення всмоктування заліза в шлунку внаслідок вмісту таніну, який, до того ж, впливає на метаболізм вітамінів D і В1. Танін, утворюючи білок дубильної кислоти, пригнічує апетит, що дуже погано для маленьких дітей, у яких норми з’їденої їжі відіграють велику роль у зростанні та розвитку. Крім того, однією з дій таніну є запори.

На третьому місці – індивідуальні особливості деяких дітей, для яких важливий пурин, що міститься в чаї, як азотовмісна сполука, що сприяє посиленому утворенню сечової кислоти, що підвищує навантаження на нирки. На це необхідно звертати увагу батькам, діти яких мають нервово-артритичний чи сечокислий діатез. Тому що оксалати чаю також можуть випадати у великій кількості у сечі. А також алергічні реакції у схильних до алергії дітей не дозволяють запропонувати чорний чай маленькій дитині.

Застосування у кулінарії

Чорний чай найчастіше використовується для приготування чайного напою. Для різноманітності можна додати різних трав, наприклад, м’яту, чебрець, ялівець, іван-чай та багато іншого.

Для любителів експериментів – чай можна додавати до страв з м’яса чи риби.

Кисіль із чорного чаю

Свіжозаварений чорний чай 200 мл

Вода 400 мл

Лимонний сік 50 мл

Цукор 2 ст. ложки

Крохмаль 3 ст. ложки

Воду закип’ятити, додати лимонний сік, цукор і чай, заважати доки розчиниться цукор. Крохмаль розвести водою, акуратно вилити в каструлю, помішуючи при цьому, довести до кипіння. Після закипання вимкнути та поставити охолоджуватися.

Як вибрати та зберігати чорний чай

Вибір чорного чаю більшою мірою ґрунтується на смакових уподобаннях, але при покупці варто звертати увагу на чаїнки – у хорошому чаї вони мають бути темного або насиченого чорного кольору та приблизно одного розміру. Не повинно зустрічатися «сміття» – стеблинки та інші сторонні елементи. Від скрученості листочків залежить насиченість чаю – краще, якщо вони будуть скручені сильніше. Не повинно бути запахів гару, пилу або плісняви.

При виборі чаю також варто звертати увагу на дату збору – бажано щоб листя було зібрано не більше ніж за п’ять місяців до покупки.

Заварювати чорний чай – ціле мистецтво. Від правильності «процедури» залежить не лише смак, а й колір, запах та якість напою. Перед заварюванням рекомендується ополоснути ємність окропом. Рекомендується брати близько 4 грам чайного листя на 200 мл води. Температура води – 90-95 градусів.

Заварений чай не рекомендується зберігати тривалий час. Найкраще вживати свіжозаварений чай щоразу і не зловживати кількістю щодня.

чорний чай Україна Львів

Популярні запитання та відповіді

Що буде, коли пити багато чорного чаю?

Чорний чай у великих кількостях може бути шкідливий для організму, так само, як і корисний у невеликих. Якщо пити занадто багато чорного чаю, то можуть виникнути такі проблеми:

• кофеїнова залежність,
• безсоння,
• нудота,
• пожовтіння зубів,
• печія,
• запаморочення.

Рідше, але також можливе, руйнація кісткової тканини, носова кровотеча, дефіцит заліза, негативний вплив на засвоюваність ліків.

Чи корисний чорний чай із молоком?

Чорний чай з молоком має як свої переваги, так і недоліки. Серед переваг – чай нейтралізує шкідливий вплив чистого молока на організм людини. Серед недоліків – молоко нейтралізує кофеїн. Здебільшого це питання смаку та цілей.

Скільки чашок чорного чаю можна випивати за день?

Оптимальна кількість за відсутності індивідуальних протипоказань – 2-3 чашки на день.

Чи корисний чорний чай у пакетиках?

Чорний чай у пакетиках практично не має корисних властивостей. Найчастіше в пакетиках використовують залишки від листя і «пил» чайного листя. Якість сировини спочатку низька. Ще один мінус пакетиків – у них часто потрапляє звичайний пил, який також шкідливий для організму. З плюсів можна відзначити зручність заварювання, але чайні пакетики все ж таки краще залишити як дорожній варіант і якомога рідше використовувати їх у повсякденному житті.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top